جاذبه های دیدنی منطقه

سلام به دوستانی که مایل هستند به نقاط دیدنی منطقه ما سفرکنند. مکانهای سیاحتی و تاریخی فراوانی در جوار هتل آرام قراردارند که در مدتی که افتخار مهمان نوازی شما را خواهیم داشت می توانید در کمتر زمان ممکن به آنجا سفر کنید و از لذات معنوی آن برخوردار شوید.

 

» ماسوله، شهری در قلب کوهستان

ماسوله، یکی از زیستگاه های تاریخی و منحصر به فرد انسانی است، که به عنوان یک اثر ملی در سال 1354 شمسی به شماره 1090 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این شهر تاریخی، در طول عمر هزار ساله خود، در هماهنگی خارق العاده میان انسان و طبیعت نمونه بارزی به شمار می آید.
ماسوله در عرض جغرافیایی 13و09و37 شمالی و طول جغرافیایی 14و59و48 شرقی و در منتهی الیه منطقه مرطوب خزری، واقع در دره رودخانه ای که سرچشمه های آن نزدیک دومین قله بلند کوههای طالش (ماسوله داغ با ارتقاع 3050 متر) است، قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دریای آزاد 1050متر و اختلاف بین پایین ترین و بالاترین نقطه این شهر کوهستانی بیش از 120متر است.
آمیزه ای از فرهنگهای سه گانه طالش، ترکی و گیلکی از یکسو و طبیعتهای سه گانه جنگلی، مرتعی و کوهستانی، از سوی دیگر، فرهنگ و تمدن خاصی را به وجود آورده که اولین نمایه کالبدی آن، شهرسازی و معماری خاص ماسوله است. در حالی که این کالبد، متاثر از ارتباطات پیچیده و ویژه اجتماعی و اقتصادی این زیستگاه کهن میباشد، به شدت بر ارتباطات فوق تاثیرگذار است. بدین ترتیب در یک همکنش مداوم و مستمر، پویایی شگفت انگیزی در حیات تاریخی الگوهای زیستی ماسوله به وجود آورده است.
این شهر تاریخی در وسعتی معادل 6/1 هکتار و در چهار محله خانه بر، کشه سر، اسدمحله و مسجدبر شکل گرفته است. دارای بازاری در چهار طبقه میباشد که هر چهار محله بطور مستقل به بافت بازار شهر ارتباط بی واسطه دارند. در حال حاضر در ماسوله بیش از 350 واحد مسکونی وجود دارد که در گذشته (حدود صد سال پیش)، این تعداد به 600 واحد بالغ میگردیده است.
وجود بیش از 120 واحد تجاری در محدوده بازار آن، بیش از 6 کاروان سرا، دو حمام قدیمی، بیش از 33 چشمه عمومی، ده مسجد و پنج امامزاده حاکی از رونق و شکوفایی این شهر در دوره های متاخر میباشد. جمعیت ماسوله طی 60 سال گذشته از حدود 3500 نفر به 900 نفر کاهش یافته است. این امر نشانه سیر نزولی تاریخ این شهر کهن است.
انسانهایی که در یک زندگی کاملا سازگار با طبیعت، این زیستگاه و این کالبد شهر و معماری خارق العاده را خلق کردند، اگر میدانستند آیندگانشان این گونه با دستاوردهایشان رفتار میکنند، بی شک، به سادگی آنها را به آیندگان نمی سپردند.
در دهه های اخیر و به دلایل گوناگون هویت تاریخی فرهنگی و زیست محیطی این مجموعه نادر مخدوش شده است و وضعیت فعلی این بافت با ارزش در شان شهرت قبل نمیباشد.
با این همه شهرت و محبوبیت ماسوله در میان پنج شهر، روستای شگفت انگیز (ابیانه، کندوان، میمند و سرسید آقا) زبان زد خاص و عام است. شاید سالیانه چند هزار نفر مسافر از این شهر تاریخی و مناظر تاریخی و طبیعی آن دیدن میکنند. این تعداد مسافر بیشتر در سه ماه تابستان از این شهر بازدید میکنند، چرا که هوای آن در این فصل معتدل و مرطوب است. گرچه که زیباییهای آن در سه فصل دیگر سال چه بسا بیش از تابستان است.
تمامی مسافرانی که علاقه مند به استفاده از مناظر طبیعی هستند در سه فصل بهار، پاییز و زمستان میتوانند شاهد مناظری بدیع از طبیعت باشند. آنان که جویای فضایی آرام، ساکت و خلوت هستند نیز در این سه فصل ماسوله را بسیار مناسب خواهند یافت.
شهر تاریخی ماسوله همه ساله پذیرای مسافرانی از شهرهای دور و نزدیک و از خارج از کشور است که به این شهر می آیند. بیشترین مسافران طی سه ماه تابستان به این شهر سفر میکنند. آن دسته از مسافران ایرانی که از شهرهای دور می آیند معمولا جهت بازدید از بافت معماری و تاریخی شهر اقدام به سفر میکنند. اما بسیاری از مسافران شهرهای نزدیک برای استفاده از آب و هوا و طبیعت مطبوع ماسوله به این شهر میآیند.
تمام مسافران غیرایرانی فقط برای بازدید از معماری و شهرسازی تاریخی ماسوله اقدام به سفر میکنند. در این میان دسته های کوچک و بزرگ طبیعت دوستان را نیز باید نام برد که معمولا از شهرهای نزدیک و در گروههای 5 تا 200 نفره و به عنوان کوهنوردی و کوه پیمایی به این شهر می آیند.
در هر صورت جاذبه های تاریخی، معماری و طبیعی ماسوله به گونهای است که هر نوع مسافر با هر نوع سلیقه ای را به سمت خود جذب میکند. حتی زمستان پربرف این شهر نیز جاذب دستهای از میهمانان است.
وجود امکانات رفاهی قابل ملاحظه، راه ارتباطی مناسب و محلهای اقامتی محلی و سنتی از امتیازاتی هستند که توان پذیرایی مردم این شهر را از مسافران افزایش می دهند.
دیدن ماسوله و معماری آن به عنوان یک شهر تاریخی و استفاده از مناظر طبیعی و ساختمانی زیبای آن طی حداقل یک شبانه روز اقامت در خانه های سنتی مردم میهمان نواز آن یادگاری بی نظیر برای هر مسافری خواهد بود.
همانطور که گفته شده با توجه به وسعت محدود ماسوله، گردشگران در مدت کوتاهی میتوانند بیشتر قسمتهای آن که شامل خانه ها، بازار و مردم ماسوله است را ببینند بنابر این اغلب تورهای این شهر یک روزه برگزار میشوند که شما را به قسمتهای مختلف این روستای زیبا میبرند.
بازار ماسوله در بالاترین نقطه ماسوله قرار دارد و در این بازار سوغاتهای زیبا، محلی و با قیمتی مناسب را میبینید.

 

 

» قلعه رودخان عظیمترین دژ نظامی و حکومتی گیلان

 

قلعه رودخان میراث مهمی است از دژهای نظامی حکومتی درگیلان ، این قلعه مهم تاریخی که مدت ها مرکز فرمانروایان گیلان بوده است از بزرگترین و با عظمت ترین دژ هـای نظامی گیلان و حتی ایران محسوب می شود .
قلعه رودخان در فاصله 20 کیلومتری جنوب غربی فومن واقع شده است . مساحت قلعه بالغ بر 50 هزار مترمربع و درارتفاعی بیش از 600 متر دربلندترین نقطه کوه واقع شده است .
برخی از کارشناسان بنیاد قلعه را به دوره ساسانیان نسبت داده اند . این قلعه در زمان سلجوقیان در قرن 5 و 6 هجری قمری تجدید بنا شده و از پایگاههای مبارزاتی اسماعیلیان بشمار می رفته است .
برای رسیدن به قلعه بعد از عبور از شهر فومن و گذشتن از روستاهای گشت ، کرد محله ، سیاه کش ، شمس تالان ، گوران پس ، هولس کام ، سیدآباد و قلعه رودخان به روستای حیدرآلات می رسیم که از این روستا تا محل قلعه حدود 5 کیلومتر فاصله است .
بنای قلعه رودخان یکی از عجایب معماری گیلان بشمار میرود و به رودخان شفت و قلعه حسامی که به حسام الدین بن امیر منسوب است نیز شهرت دارد .
برای نحستین بار درسال 1830 میلادی الکساندر شودزکو خچکو محقـق لهستانی الاصل در گیلان به بررسی و تحقیق پرداخته و متوجه این قلعه شد و در یاد داشت های خود موقعیت این بنا را به ثبت رساند . اودرباره قلعه رودخان می نویسد :« قلعه رودخان ، دژی است بربالای کوهی درقسمت علیای رودخانه ای به همین نام ، روی آن از سنگ و آجر است ، طرفین در ورودی دو برج مستحکم دفاعی است و بر بالای دروازه اصلی ورودی کتیبه ای است ، این کتیبه کشف و خوانده شده و درحال حاضر در موزه رشت نگهداری می شود . »
« این قلعه برای نخستین بار در سال 918 تا 921 ه . ق برای سلطان حسام الدین امیر دباج بن امیر علاء الدین اسحق تجدید بنا شده است . »
سلاطین اسحاقوند که 550 تا 1002 ه . ق بر قسمت اعظم این مناطق حکمروایی داشته اند و نسبت خود را به اشکانیان می رساننداز این قلعه با توجه به موقعیت دفاعی ممتاز و سوق الجیشی به عنوان مقر فرمانروایی خود استفاده کرده و به دفعات نیز در تجدید و مرمت آن همت گماشته اند بطوری که در سال 918 ه . ق به امر حسام الدین تجدید بنای آن آغاز شد و درسال 920 ه.ق به اتمام رسید .

 

توصیف قلعه :
قلعه رودخان از دو بخش ارگ ( محل زندگی حاکم و حرمسرای وی ) و قورخانه ( محل فعالیت های نظامی و زندگی سربازان ) تشکیل شده است .
ارگ درقسمت غربی این بنا در دوطبقه واقع شده است . ارگ درقسمت غربی این بنا در دو طبقه واقع شده است و جنس آن آجر است .
قراول خانه ها در قسمت شرقی در دوطبقه با نورگیرها در روزنه های متعدد بر اطراف مسلط است . چشمه ای نیز میان قلعه و گودترین محل آن وجود دارد .
بخش شرقی قلعه شامل : دروازه ورودی ، زندان ، در اضطراری ، حمام ، آبریزگاه .بخش غربی دوازده ورودی دارد ، چشمه ، حوض ، آب انبار ، سردخانه ، حمام ، آبریزگاه ،شاه نشین و چند واحد مسکونی که با برج و بارو محصور شده اند .
چهل برج دیده بانی دور تا دور قلعه را احاطه کرده که اتاق های هشت ضلعی آن با طاق های گنبدی پوشانده شده است .
دورتادور دیوارها و برج ها روزنه هایی شیب دار دیده می شود که برای ریختن مواد مذاب و تیراندازی تعبیه شده اند .
لازم به ذکر است که در طول تاریخ قلعه ، هیچگاه دشمن به آن نفوذ نکرده و نتوانسته است آن را فتح کند .

 

طبیعت منطقه رودخان


از روستای قلعه رودخان تا خود قلعه طبیعت بسیار زیبا و چشم اندازهای زیادی وجود دارد که توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند . در مسیر صعود به قلعه درختانی با قدمت زیاد به سمت آسمان سر برافراشته اند و نور از لابه لای شاخه های این درختان به پایین می ریزد . در سمت راست قلعه رودخانه ای به همین نام قرارداد که از ارتفاعات سرچشمه گرفته و آب آن از جنوب به شمال درجریان است .
شرایط اقلیمی و رطوبت بسیار زیاد که در رویش گیاهان خودرو و درختان تنومند چند صد ساله موثر بوده است ، عامل اصلی در تخریب این بنا بشمار می رود .
این قلعه از هدایت خان حکمران فومن در دوره کربم خان زند به حال خود رها و بطور کلی متروک شد .
عوامل گیاهی و درختان قطور که سراسر قلعه را در خود فرو برده اند در فرسایش عناصر معماری و ریزش برج و بارو و قراول خانه ها تاثیر زیادی داشته است .
هم چنین وجو.د پرتگاههای عمیق ، قراول خانه مطبق ، تقسیم بندی مواضع نگهبانی ، دیواره های بلند دفاعی همه و همه حکایت از موقعیت استراتژیکی قلعه دارد ، نشان می دهد صد ها سال پیش اجداد ما از اصول پیشرفته علمی و دفاعی بهره مند بوده اند .
نخستین کاوش و پژوهش های باستان شناسی در سال 1379 به سرپرستی رضا صدر کبیر انجام شد . دومین فصل کاوش در سال 82 توسط شهرام رامین انجام گردید بااین هدف که قدمت دقیق قلعه معلوم شود . شناسایی آثار باستانی در قسمت های ناشناخته پیگیری و برای مشخص کردن لایه های استقرایی قلعه اقداماتی صورت گرفت .
و این برنامه با حفاری و خاکبرداری درجهت غرب قلعه از بیستم مرداد ماه تا چهارم مرداد 84 به مدت 45 روز ادامه یافت و بطور کلی منطقه شمال غربی و جنوب غربی آن پاکسازی شد . از اقداماتی که در جهت ترمیم و بازسازی قلعه صورت گرفته میتوان از :
پاک سازی و علف زدایی از محوطه اثر ، تهیه مدارک فنی مربوط به بخش های میانی ، تجهیز کارگاه و انجام حفاظت های اضطراری و موضعی ، مرمت قسمتی از برج های ورودی و ضلع شمالی ، ترمیم سقف قسمت هایی از بخش میانی ، رطوبت زدایی از بنا ، ساخت درها و پنجره های چوبی ، نصب تاسیسات برقی ، بند کشی فضاهای داخلی و تهیه و نصب تابلو های راهنما شامل ویژگی ها و تاریخچه بنا و موقعیت آن نام برد.

 

 

» بقعه ی امامزاده ابراهیم و بقعه ی امامزاده اسحاق

 

شهرستانِ شفت، در جنوب غربی رشت واقع شده و 23 کیلومتر با مرکز استان فاصله دارد. مواهب طبیعی، وجود جنگلها و مراتع، کوهستان ها و مناطق ییلاقیِ سرسبز و دهها بنای مذهبی و تاریخی، سبب شده که شهرستان شفت یکی از مناطق مهمِ جهانگردی به شمار بیاید. از بین بناهای مذهبیِ شهرستان شفت، بقعه های امامزاده ابراهیم و امامزاده اسحاق، شُهرت بیشتری دارند. بقعه ی امامزاده ابراهیم در 32 کیلومتریِ جنوب شرقی شفت واقع شده و اطرافِ این بقعه را کوه های مرتفع و جنگل ها در برگرفته اند. بنای بقعه ی امامزاده ابراهیم از سنگ و گِل و چوب است و در سال 1320 تعمیر اساسی شده است. در فصل های بهار و تابستان، بیشتر از هر زمانِ دیگه، مردم به زیارت این امامزاده می آیند. اطرافِ بقعه ی امامزاده ابراهیم، خونه های چوبیِ سه طبقه ساخته شده و کسانی که به زیارت می آیند در این خونه های چوبی ساکن می شوند. در جنوب کوه های شفت در 25 کیلومتریِ این شهرستان هم بقعه ی امامزاده اسحاق واقع شده است. بنای اصلیِ بقعه شامل اتاقی به شکل مربع- مستطیل است که 9 متر طول و 7 متر عرض دارد.
در شرقِ این بنا، مسجدی ساده در دوطبقه ساخته شده است که مصالحِ ساختمون از سنگ و گِل و چوبِ می باشد. دو گنبدِ کوتاه و بلند که هر دو با حلب سربندی شدن، در دو طرفِ بام دیده می شوند. قسمت پایین بنا از چینه ساخته شده وضریحِ این امامزاده فلزی و شیشه بندی شده است.

این تنها بخش کوچکی از توصیف جاهای گردشگری منطقه بود که از نظرتان گذشت با حضور خود در منطقه وبا راهنمایی مدیریت هتل مکانهای زیبای بسیاری به شما عزیزان معرفی خواهد شد که شاید کمتر نامی ازآن شنیده باشید .

 

 

» جنگل گیسوم

 

یکی از نقاط دیدنی استان گیلان و شهرستان تالش پارک جنگلی گیسوم است. مسیری زیبا و دیدنی درختان سر به فلک کشیده آن تونلی جنگلی را ایجاد کرده است که دل هر بیننده‌ای را با خود می‌برد.

جاده گیسوم تونلی جنگلی را با نسیم خنک کوهستان های تالش در هم آمیخته تا تن و جان هر رهگذری را آرامش ببخشد و روحش را آسایش دهد.گیسوم جایی است که جنگل و دریا به هم می رسند و سحر طبیعت به اوج خود می رسد.
اگرچه گیسوم فقط در نیمه اول سال پذیرای گردشگران است ولی باید گفت که اگر در نوروز و نیمه اول سال هم موفق به سفر به این منطقه گردشگری نشدید زیبایی های طبیعی گیسوم در فصل پاییز و زمستان نیز کمتر از بهار و تابستان نیست.

همسایگی جنگل و دریا در این منطقه از شمال کشور، زیبایی دو چندانی را نصیب چشمان گردشگران می‌کند.
این ساحل زیبا در ایام نوروز پذیرای جمعیت زیادی از علاقه مندان به طبیعت از اقصی نقاط کشور است مسافرانی که از گوشه و کنار کشور می آیند تا آغازین روزهای بهار را در کنار جنگل و دریا به نظاره بنشینند و تماشاگر رویش طبیعت زیبای تالش باشند.
وجود گیسوم باعث شده است که روستای گتگسر در کنار آن به یک روستای مهمان پذیر با خانه های ویلایی تبدیل شود و اهالی به خاطر حضور بیش از حد مسافران خانه‌های خود را تبدیل به سوئیت های مهمان‌پذیر کنند.

این مطلب را هم ببینید : روستای سرسبز مصعبی
جنگل گیسوم با مساحتی حدود ۸۰ هکتار، با درختان جنگلی انبوه و گونه‌های گیاهی خاصی که دارد، چشم انداز زیبایی را برای گردشگران فراهم می‌کند، این پارک با امکاناتی نظیر پارکینگ در داخل محدوده پارک، وسایل بازی کودکان، ورزشگاه، اردوگاه، پلاژ، هتل، مناطق پیک‌نیک روزانه، کمپینگ طبیعی، مسیرهای پیاده روی، مجموعه فضاهای جنگلی باقیمانده در ناحیه شرقی، جنگل شمشاد و موزه طبیعی گل و گیاه منتظر حضور گردشگران است.

در مجموع ۷۶ گونه گیاهی متعلق به ۶۶ جنس و ۴۴ خانواده در این منطقه جلگه‌ای از شمال گیلان شناسایی شده‌است که ۲۱ گونه آن چوبی و مابقی را گونه‌های علفی تشکیل می‌دهد.

درختان جنگلی انبوه و انواع گونه‌های گیاهی به وپژه درختان انجیلی ( آسون دار )، چشم انداز رویایی در فصل پاییز به همراه دارد. در پارک جنگلی گیسوم امکانات رفاهی و سوییت و منازل تعبیه شده است و پاسگاه پلیس امنیت این پارک را شبانه روزی کنترل می کند.مغازه های مختلف خرید و ساحل زیبای آن برای شنا جذابیت آن را دو چندان کرده است.بهترین زمان سفر به گیسوم ماههای اردیبهشت و مهر و آبان است.

 

»ماسال

شهرستان ماسال با جاذبه‌های بکر و متفاوت طبیعی در واقع بهشت گیلان خوانده می‌شود.

ماسال با مساحت 622 کیلومتر مربع در غرب گیلان و در تالش مرکزی قرار دارد.ارتفاع این شهرستان از سطح دریا 84 متر است.

مردم ماسال به زبان تالشی صحبت می‌کنند و شغل بیشتر آنها دامداری و کشاورزی است.

 این شهرستان به دلیل داشتن آب و هوای معتدل جنگل‌ها، مراتع و ییلاقات باشکوه خود در زمره محوری‌های صنعت توریسم و اکوتوریسم در گیلان قرار می‌گیرد.

 

منتظر شما هستیم